Ladislav Fuks

Spalovač mrtvol

Čte:

Lukáš Hlavica

Psychologická novela s prvky hororu a černé satiry, podle níž vznikl v roce 1968 kultovní film v režii Juraje Herze, s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli.

Kniha Spalovač mrtvol je mistrovským vhledem do duševních pochodů manipulovaného i sebemanipulovaného člověka, vlastně omezeného slabocha, z něhož se jakoby nenápadně, postupně stává lidská stvůra. Hlavním hrdinou příběhu, který se odehrává těsně před vypuknutím druhé světové války, je Karel Kopfrgingl, otec středostavovské rodiny, zvláštní laskavý podivín, jehož fascinuje smrt a vše s tím spojené. Mnoho let je zaměstnán v pražském krematoriu jako „spalovač mrtvol“. Na základě pokřivené interpretace tibetské filozofie chápe i usmrcování jako pomoc na cestě do ráje, k návratu do Světla a nekonečného míru. Leitmotivem novely je však především problematika rasové nenávisti a kolektivní viny.

Myšlenkově i formálně pozoruhodné dílo, jak používáním výhradně spisovného jazyka i v přímé řeči, tak výstavbou děje a častým symbolickým vyjadřováním, v nové, vynikající interpretaci Lukáše Hlavici.

Ladislav Fuks: Spalovač mrtvol (úryvek)
Kdyby nebylo smrti, pane Dvořák," řekl pan Kopfrkingl a zbystřil sluch, obřad slečny Čárské skončil a pan Pelikán nahoře otevíral oponu, "kdyby nebylo smrti, nemohli bychom se měnit v prach, jak je psáno, nemohli bychom se z prachu znovu rodit, nějaké převtělování by přestalo mít smysl... vskutku, v ráji, v nebi, v nirváně toho už není třeba. Nebylo by ani pohřbů a pak by tyhle naše pece nebyly k ničemu. Pak by je stát nebyl musil zařizovat. Pak by krematoria mohl škrtnout i ten nejlidštější stát, který vůbec je. Chudák slečna Čárská," řekl pan Kopfrkingl, "a teď ji právě vezou do pece. Do žároviště číslo jedna, podívejte, a měla právě před svatbou. Narodí se znovu, ale co je to platné. Její smrt je předčasná a to je zlé. Předčasná smrt," opakoval pan Kopfrkingl a pohlédl na teploměr, "předčasná smrt je dobro jen tehdy, když člověka ušetří velkého strádání. Tak se mi zdá, že to případ nebohé slečny Čárské," pohlédl na teploměr, "není."

Scénář: Jiří Seydler
Režie: Jindřiška Nováková
Hudba: Daniel Tůma, Room 02
Záznam zvuku, střih a mixáž: Radek Veselý
Natočeno ve zvukovém studiu DAMU v Praze
1CD ve formátu MP3,  14 kapitol celková stopáž: 4 hodiny, 53 minuty
Cover photo @ Karel Ješátko – dědicové, 2016 c/o Dilia
Fotografie Lukáše Hlavici – archiv AudioStory s.r.o.
Grafický design: Kateřina Urbanová, 2016
℗ a © 2016 vydavatelství AudioStory s.r.o. v koprodukci s nakladatelstvím 
Vyšehrad s.r.o.

Recenze:

Jakub Kamberský Přemysl Hnilička

Obchod:

Audiolibrix Audioteka

AudioStory © 1991-2018

Partneři: Nakladatelství Argo | Nakladatelství Vyšehrad | Nakladatelství Portál | Deník Knihy

Stránky: Miroslav Hařovský